Muzeum Wsi Lubelskiej – świetna propozycja na jednodniową wycieczkę

muzeum wsi lubelskiej

Czy chcielibyśmy przenieść się w czasie? A może pragniemy swoim dzieciom przekazać docenianie dla dziedzictwa naszej kultury? Najlepszą ku temu sposobnością będzie odwiedzenie Muzeum Wsi Lubelskiej. Zobaczmy, jakich atrakcji możemy się tam spodziewać!

Co na nas czeka w Muzeum Wsi Lubelskiej?

Muzeum Wsi Lubelskiej to jeden z największych skansenów w Polsce. Miejsce to jest malowniczo położone w dolinie rzeki Czechówki.

Co roku skansen przyciąga tysiące turystów między innymi dlatego, że prezentuje kulturową różnorodność województwa, łącząc bogatą kolekcję architektury i eksponatów z troską o niematerialne dziedzictwo regionu. Zgromadzono tu w sposób kompleksowy przedmioty związane z życiem wsi, dworów i miasteczek. Zadbano również o utrwalenie wiedzy na temat dawnych obrzędów, zwyczajów, tradycji i codziennej pracy.

Ekspozycję podzielono na sektory odzwierciedlające zróżnicowanie krajobrazowe i etnograficzne Lubelszczyzny, w skład których wchodzi Wyżyna Lubelska, Roztocze, Powiśle, Podlasie, Nadbuże, a także sektory dworski i miasteczkowy.

Z życia dawnej wsi lubelskiej

Jeśli chcemy dokładniej poznać to, czym otaczali się i jak mieszkali mieszkańcy XVIII-wiecznej wsi, koniecznie powinniśmy zwiedzić sektor zwany Wyżyną Lubelską oraz Roztoczem. W tym pierwszym zetkniemy się np. z wiatrakiem Zygmuntowa. W sektorze Roztocza z kolei warto zobaczyć zabytkową cerkiew greckokatolicką z Tarnoszyna.

Na naszą uwagę zasługuje również centralny obiekt sektora dworskiego, czyli XVIII-wieczny dwór z Żyrzyna. Wnętrze tego budynku poświęcono średniozamożnemu ziemiaństwu, a całość otoczona jest malowniczym ogrodem.

Jak wspomnieliśmy, muzealna ekspozycja podzielona jest także na umowny rejon Powiśla i Podlasia, które zachęcają do relaksujących spacerów i odpoczynku nad wodą. Wizyta w skansenie będzie więc spełniała oczekiwania nie tylko miłośników historii, ale też szukających wytchnienia na łonie natury.

Przenieś się do prowincjonalnego miasteczka sprzed wieku

Kolejną atrakcją lubelskiego skansenu jest sektor miasteczkowy, będący modelem prowincjonalnego miasteczka z lat 30. XX wieku. Pierwsza część tego projektu została wykonana w latach 2010-2013 w ramach projektu „Miasteczko prowincjonalne Europy Środkowej Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie”.

Obszar ten obejmuje plac rynkowy i zabudowę na północ od niego. Możemy tu zobaczyć ekspozycje m.in. zakładu fryzjerskiego, sklepu żelaznego, kuchni żydowskiej, poczty, trafiki, piwiarni, domu burmistrza oraz warsztatów kołodzieja, szewca i cholewkarza. Znajdziemy tu nawet rzymskokatolicki zespół sakralny z kościołem z Matczyna czy plebanią z Żeszczynki.

Trzeba w tym miejscu jeszcze raz podkreślić, że oprócz bogatej kolekcji architektury, na terenie muzeum wysłuchamy także historii zwykłych ludzi.

Przeczytaj też: Studia podyplomowe w Lublinie | Herb Lublina pod lupą

Historia lubelskiego skansenu

Niektórzy zastanawiają się, jak to wszystko się zaczęło. Spróbujmy więc krótko przybliżyć sobie historię Muzeum Wsi Lubelskiej. W 1960 roku w Muzeum Okręgowym w Lublinie został utworzony Oddział Budownictwa Ludowego. 10 lat później, 1 stycznia 1970 roku oddział ten został przekształcony na autonomiczne Muzeum Wsi Lubelskiej.

Na początku skansen usytuowany miał być w dzielnicy Kalinowszczyzna na obszarze o powierzchni 12 hektarów. Pojawiły się jednak różne trudności z przejęciem terenu do zagospodarowania. W związku z tym w 1975 roku muzeum otrzymało nowe tereny o powierzchni 27 hektarów w dzielnicy Sławin przy trasie Lublin – Warszawa.

W kolejnym roku, w maju rozpoczęte zostały prace przy wiatraku z Zygmuntowa, pierwszym obiekcie przeniesionym na teren skansenu. 27 września 1979 roku nastąpiło otwarcie pierwszego sektora – Wyżyny Lubelskiej.

W ciągu kolejnych lat teren muzeum wciąż był zagospodarowywany. W rezultacie muzealna ekspozycja podzielona została na sektory, o czym wspomnieliśmy już wyżej.

Lubelski skansen – informacje praktyczne

Na terenie skansenu obok stałych ekspozycji organizowane są także wystawy czasowe, wydarzenia nawiązujące do roku gospodarczo-obrzędowego na wsi, rekonstrukcje historyczne, zajęcia edukacyjne i inne wydarzenia kulturalne.

Ostatnio goście byli zapraszani np. na Niedzielę Palmową, Dzień bezpłatnego wstępu, Opowieści Andrzejkowe czy Obieraczki Kapuściane.

Przy Muzeum znajduje się miejski parking samochodowy, niestrzeżony, bezpłatny i bez wydzielonych miejsc dla osób z niepełnosprawnościami. Na miejsce można dojechać też autobusem miejskim. Wycieczka z przewodnikiem to czas około dwóch godzin, ale warto zarezerwować więcej czasu, by móc spokojnie pospacerować po lubelskim skansenie. 

Ceny biletów:

  • Bilet normalny: 20 zł,
  • Bilet ulgowy: 10 zł,
  • Wejście dla dzieci do lat 7: bezpłatne,
  • Bilet rodzinny (z Kartą Dużej Rodziny lub z kartą Rodzina Trzy Plus): 30 zł,
  • opłata za przejażdżkę bryczką lub saniami: 50 zł za 30 minut,
  • Zwiedzanie z przewodnikiem: 1,5 godz.: 60 zł, 2 godz.: 80 zł (istnieje także możliwość wynajęcia przewodnika w języku angielskim).

Źródło zdjęcia głównego: radio.lublin.pl

Muzeum Wsi Lubelskiej na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *