Możemy czuć się zaskoczeni tym, jak wiele ciekawych i wartych odwiedzenia miejsc znajduje się na terenie Białorusi. Które z nich szczególnie mogą zwrócić naszą uwagę? Jak w bezpieczny sposób przekroczyć granicę? Ten artykuł pomoże nam znaleźć odpowiedzi na pytania o wycieczki na Białoruś.
Formalności związane z wyjazdem na Białoruś
Niestety, wjazd na terytorium Białorusi nie jest wcale prostym zadaniem. Najpierw musimy postarać się o zaproszenie od kogoś mieszkającego w tym kraju (wtedy otrzymamy wizę prywatną) lub złożyć podanie do białoruskiej firmy turystycznej o wizę turystyczną. We wniosku musimy podać szereg informacji, takich jak nasze miejsce pracy, stanowisko, cel wizyty, czas trwania podróży, trasę przejazdu i środek transportu. Dołączyć musimy także wykupione wcześniej ubezpieczenie turystyczne, dodatkowe zdjęcia i mieć przy sobie ważny paszport.
Całość wysyłamy pocztą lub doręczamy osobiście do ambasady lub konsulatu. To jednak nie koniec biurokracji. Musimy uzbroić się w cierpliwość także na samej granicy, na której na odprawę czeka się nawet kilka godzin. W tym miejscu poproszeni będziemy, żeby wypełnić kolejne dokumenty, część z nich zostawić urzędnikom, a resztę mieć zawsze przy sobie w trakcie trwania wycieczki. Kolejne wnioski należy złożyć, jeśli zamierzamy jeździć własnym samochodem.
Na Białorusi musimy się liczyć również z systemem płatnych dróg i autostrad oraz dość skomplikowanym i kosztownym systemem winiet. Jeżeli zaś planujemy zostać w kraju dłużej niż 5 dni, musimy się zameldować (czasami robią to za nas hotele).
Przeczytaj też: Jak napisać ogłoszenie o pracę?
Wycieczki na Białoruś – skąd ruszają w Polsce?
Długa lista formalności sprawia, że samodzielne zorganizowanie wycieczki na Białoruś staje się sprawą niezwykle skomplikowaną. Łatwiej w tym przypadku jest firmom lub agencjom, które wypracowały już sobie skuteczny system. Skorzystanie z usług takiego pośrednika wydaje się więc być rozwiązaniem najmniej kłopotliwym i ryzykownym. Co więcej, biura podróży, które mogą taki wyjazd zorganizować mieszczą się nie tylko przy wschodniej granicy Polski.
Przykładowe miasta, z których możesz wyjechać:
- Białystok
- Łódź
- Warszawa
- Katowice
- Kraków
- Poznań
- Częstochowa
Co warto zobaczyć na Białorusi?
Brześć
Do największych atrakcji Brześcia należy Twierdza Brzeska i Muzeum Kolejnictwa z wystawą taboru kolei białoruskich. Turystów przyciągają w mieście także ruiny klasztoru Bernardynek, budynek Banku Polskiego z 1926 roku i zabytki sakralne, takie jak cerkiew św. Szymona i kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
Naroczański Park Narodowy
Ten region leżący na północy Białorusi i nazywany perłą Pojezierza Białoruskiego z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom przyrody. Znajduje się tu największe białoruskie jezioro Narocz i kilka mniejszych zbiorników. Na północnym brzegu zbudowano kilkanaście sanatoriów, pensjonatów i hoteli, a w samym parku wytyczono liczne szlaki piesze oraz ścieżki ekologiczne.
Dworek Mickiewiczów w Nowogródku
Niestety, miasto położone jest z daleka od linii kolejowych, więc nie dojedziemy tutaj pociągiem. Mimo wszystko warto zdobyć się na wysiłek, by odwiedzić to jedno z najstarszych miast Białorusi i przespacerować się śladami naszego narodowego wieszcza.
Mińsk
Mińsk jako stolica Białorusi pełna jest muzeów, teatrów i centrów handlowych. Na naszą uwagę zasługuje także znajdująca się 28 kilometrów od centrum miasta Linia Stalina, czyli historyczny kompleks poświęcony zwycięstwu ludu w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Pomnik ten został otwarty w 2005 roku w miejscu dawnych fortyfikacji, które rozciągały się wzdłuż zachodnich granic ZSRR.
W stolicy Białorusi można poczuć jak w nowoczesnym europejskim mieście, ale już reszta kraju to w przeważającej części tereny rolnicze, które dla niektórych przypominają Wielkie Księstwo Litewskie, ale w znacznie uboższej wersji.
Grodno
W Grodnie zobaczyć warto piękny, barokowy kościół św. Ksawerego oraz dom-muzeum Elizy Orzeszkowej. Wiele tutejszych atrakcji nierozerwalnie wiąże się z historią Polski. Na przykład Nowy Zamek, który znajduje się zaraz obok Starego Zamku, był miejscem abdykacji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Rodziny z dziećmi chętnie wybierają się tutejszego Zoo, położonego tuż obok dworca kolejowego. Grodno, drugie co do wielkości miasto na Białorusi jest znane również z licznych obiektów sakralnych, takich jak Cerkiew Świętych Borysa i Gleba, Kościół Matki Bożej Anielskiej, kościół Zwiastowania NMP (położony na wschód od Placu Sowieckiego), klasztor Brygidek czy Sobór Opieki Matki Bożej zbudowany na początku XX wieku.
Witebsk
Kolejnym, wartym odwiedzenia miastem jest znajdujący się północy kraju Witebsk, uznawany za kulturalną stolicę. Naszą uwagę z pewnością przyciągną takie obiekty jak Ratusz, Pałac Gubernatora, Muzeum Sztuki czy Kompleks muzealno-wystawienniczy Chagalla. Natomiast znajdujący tutaj Plac Zwycięstwa jest największym tego typu terenem w Białorusi.
Zamek w Mirze
Zamek w Mirze podobnie jak Zamek w Nieświeżu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przy pierwszej budowli można pospacerować po zadbanym parku i wypocząć nad stawem zamkowym. Niestety, nie da się tutaj dojechać pociągiem, więc musimy wybrać inny środek transportu.
Co jeszcze warto wiedzieć przed wycieczką na Białoruś?
Wyjazd na Białoruś może wywoływać w nas pewne obawy, dlatego zanim ostatecznie przekroczymy granicę, dobrze jest dowiedzieć się jak najwięcej na temat naszego wschodniego sąsiada. Oto kilka wybranych przez nas ciekawostek:
- Walutę możemy wymienić tylko w przeznaczonych do tego punktach, inaczej zostaniemy zatrzymani i ukarani grzywną;
- Językami urzędowymi jest język białoruski i rosyjski;
- W całym kraju obowiązuje całkowity zakaz fotografowania komisariatów policji, jednostek wojskowych i innych urzędów państwowych.