Lublin i okolice – poznaj najciekawsze atrakcje!

lublin i okolice

Lublin uznaje się za miasto tworzące dobry klimat dla studentów, przedsiębiorców i po prostu dla rodzin i singli. Aglomeracja może pochwalić się też licznymi atrakcjami, które przyciągają turystów z kraju i zza granicy. Przyjrzyjmy się dziesięciu z nim! Lublin i okolice pod lupą naszego portalu.

#Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej znajduje się na obrzeżach miasta, przy drodze w kierunku Warszawy. Powstało już w latach sześćdziesiątych jako oddział przy Lubelskim Muzeum, ale po dziesięciu stało się samodzielną instytucją. Obejmuje ona aż 27 hektarów przestrzeni i jest uznawana za największy, a zarazem najpiękniejszy skansen w Polsce. Całość podzielona jest na siedem sektorów noszących nazwy: Wyżyna Lubelska, Roztocze, Powiśle, Polesie, Podlasie, Zespół Dworski i miasteczko prowincjonalne Europu Środkowej z lat 30. XX wieku.

#Muzeum Historii Miasta Lublina

Na uwagę turystów zasługuje także Brama Krakowska wraz z Muzeum Historii Miasta Lublina. Tutaj na pięciu kondygnacjach przedstawiono dzieje stolicy województwa od czasów wczesnego osadnictwa aż do II wojny światowej. Na samej górze znajduje się taras widokowy. Miłośnicy historii powinni też odwiedzić Państwowe Muzeum na Majdanku.

Przeczytaj też: Wycieczki na Białoruś – jak zorganizować i co zobaczyć? | Jak napisać ogłoszenie o pracę?

#Regionalne Muzeum Cebularza

Naprawdę oryginalnym miejscem jest Regionalne Muzeum Cebularza, pierwsze żywe muzeum w mieście, działające od lipca 2017 roku. Regularnie organizowane są tutaj interaktywne pokazy, których bohaterem jest oczywiście cebularz. Zainteresowani tematem wiedzą, że ma on status produktu regionalnego, a nawet istnieje rozporządzenie Komisji Europejskiej, które jasno precyzuje wygląd wypieku oraz jego smak („swoisty dla pieczonej cebuli”). Siedziba muzeum znajduje się niedaleko Starego Miasta, na ulicy Szewskiej.

#Centrum Miasta

Centrum Lublina tętni życiem społecznym i kulturalnym. Sprzyjają temu zabytkowe budowle, takie jak kościół św. Marii Magdaleny i barokowa synagoga. Najstarsza historyczna część miasta jest na tyle niewielka, że możemy ją bez trudu obejść pieszo. Warto się przejść zwłaszcza po Krakowskim Przedmieściu, jednej z najbardziej reprezentacyjnych arterii, gdzie znajdziemy między innymi Nowy Ratusz (powstały w połowie XIX wieku). Co ciekawe, nazwa Krakowskie Przedmieście dotyczyła w średniowieczu całej dzielnicy na zachód od Bramy Krakowskiej.

#Centrum Spotkania Kultur

W 1974 roku w Lublinie rozpoczęto budowę teatru i filharmonii, które miały mieścić się w obiekcie zajmującym trzy sale widokowe i docelowo pomieścić około 2300 osób. W tym kilkukondygnacyjnego budynku znajduje się obecnie teatr, kino oraz pub należący do warzącego rzemieślnicze piwa Browaru Zakładowego, a całość nazywa się Centrum Spotkania Kultur. Szczególnie polecane turystom jest wejście na zielony dach Centrum, z którego rozpościera się piękny widok na okolicę. Ów taras wysiano owocującymi poziomkami i miejskimi łąkami kwietnymi.

#Lubelska Trasa Podziemna

Lubelska Trasa Podziemna to blisko 300-metrowa trasa turystyczna, która biegnie pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Powstała w wyniku połączenia korytarzami kilkunastu staromiejskich piwnic, jakie powstały w XVI i XVII wieku.

#Stare Miasto

Lubelskie Stare Miasto może pochwalić się architekturą, która w oryginalnym stanie zachowała się aż w 70%. Jednym z najpopularniejszych miejsc spotkań na Starym Mieście jest Plac Po Farze. Wielu turystów lubi także po prostu błąkać się po uliczkach Starego Miasta, tropiąc ciekawe instalacje artystyczne, intrygujące fasady czy urocze zaułki.

#Ogród Botaniczny

Stolica województwa lubelskiego zaskoczyć może także ponad 25-hektarowym Ogrodem Botanicznym, który został ulokowany na terenach dawnego majątku Sławin. Nasz wzrok przyciągnie z pewnością zróżnicowana rzeźba terenu oraz Dwór Kościuszków, w którym mieszkał stryj słynnego Tadeusza.

#Poleski Park Narodowy

Wiele atrakcji znajdziemy również, opuszczając miasto Lublin w kierunku wschodnim. Poleski Park Narodowy obejmuje liczne bagna, torfowiska, jeziora krasowe i naturalne kompleksy leśne, zachwycające bogactwem flory i fauny. Symbolem parku jest Żuraw.

#Bychawa (25 kilometrów od Lublina)

Wielbiciele wiekowych zabudować będą zachwyceni wycieczką do Bychawy, gdzie znajdują się ruiny pałacu z 1730 roku. Są one położone na malowniczym wzgórzu, poniżej którego możemy spacerować wokół 10-hektarowego zalewu zlokalizowanego w dolinie potoku Kosarzewka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *