background

Lubelski Festiwal
Piosenki Autorskiej i Poetyckiej
im. Jacka Kaczmarskiego

Wernisaż Miriam Poździk i Aleksandry Różańskiej „Między nami”

Wernisaż Miriam Poździk i Aleksandry Różańskiej

Miriam Poździk i Aleksandra Różańska - studentki III roku Edukacji Artystycznej UMCS znają się od czasów szkolnych, kiedy to - jak przyznają - nie przepadały za sobą. Ponownie spotkały się na Wydziale Artystycznym UMCS, gdzie ich relacje za sprawą sztuki przerodziły się w głęboką przyjaźń. Podczas kolejnych plenerów ze zdumieniem patrzyły na swoje prace, odkrywając, jak wiele je łączy. Odsuwały wzajemne uprzedzenia, a z czasem, w sposób niezamierzony, powstał pomiędzy nimi swoisty artystyczny dialog.

Prace malarskie studentek cechuje niemalże jednakowy sposób postrzegania rzeczywistości. Są podobne fakturalnie, zbliżone kolorystycznie i kompozycyjnie, a jednocześnie różnią się interpretacją.

Miriam chętnie posługuje się olejem, ma tendencje do swobodnego traktowania przestrzeni i przedstawianego obiektu. Aleksandra eksperymentuje z akwarelą, jej obrazy są spokojną i łagodną interpretacją modelu.

Autorki swoim wernisażem, który zatytułowały Między nami, chciałyby reaktywować projekt Pozyton+, będący twórczym działaniem różnych grup artystycznych z Wydziału Artystycznego UMCS.

Będzie się działo…

Aleksandra Abramczyk i Łukasz Buczyński

Aleksandra Abramczyk

Aleksandra Abramczyk – młoda artystka z okolic Sandomierza, uczestniczka konkursów i festiwali związanych z nurtem poezji śpiewanej oraz piosenki artystycznej, na których zdobyła wiele nagród i wyróżnień (m.in. Biłgorajskie Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską, Spotkania Młodych Autorów i Kompozytorów w Myśliborzu oraz Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie). Śpiewała u boku Lubelskiej Federacji Bardów.

W konkursie piosenki IV edycji "Metamorfoz Sentymentalnych" otrzymała I-wszą nagrodę.

W tym roku ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuki muzycznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Otrzymała tytuł Najlepszego Studenta oraz złoty medal z rąk JM Rektora UMCS.

Ola swoim czystym głosem, o silnym i wyraźnym brzmieniu, przeniesie Państwa do zaczarowanego świata poezji. Na fortepianie będzie jej akompaniować Łukasz Buczyński, z którym Artystka współpracuje od kilku lat. W grudniu 2015 roku, na zaproszenie Piotra Selima, wystąpili podczas jego koncertu w Filharmonii Lubelskiej.

Artyści na tegorocznych „Metamorfozach” zaprezentują różnorodny repertuar – tak więc czekają nas cudowne chwile wzruszeń i radości…

Marek Tercz

Marek Tercz

Marek Tercz - poeta, kompozytor, pieśniarz pokolenia Kaczmarskich, autor piosenek i sztuk teatralnych (min. Mały książę w XXI wieku, Żyd na beczce), współtwórca legendarnego programu Pamiątki (wespół z Przemysławem Gintrowskim, Zbigniewem Herbertem, Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim).

Jego piosenki śpiewają m.in.: Justyna Łysak, Ilona Sojda, Marta Kostur, Piotr Dąbrówka, Robert Kasprzycki, Tomasz Steńczyk oraz aktorzy „Piwnicy Pod Baranami”.

Od lat kieruje teatrem - Scena Autorska Studio w Kielcach.

Jest członkiem Rady Artystycznej Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i Kapituły Nagrody im. Jacka Kaczmarskiego.

Od trzech lat jest członkiem jury i duchem artystycznym „Metamorfoz”.

Od lat 90-tych nie występuje na scenie, jako bard.

Ten koncert będzie jego powrotem...

Piotr Dąbrówka

Piotr Dąbrówka

Piotr Dąbrówka – muzyk, wokalista, kompozytor, autor tekstów, laureat wielu konkursów i festiwali, między innymi Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Olsztyńskich Spotkań Zamkowych i Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz drugiej edycji „Metamorfoz Sentymentalnych”.

Na scenie ponad 20 lat. Ma w swoim dorobku koncerty w całej Polsce, w tym telewizyjne (13 Poetów, Damy radę! - Piosenki Lecha Janerki). Występował z takimi wykonawcami, jak Czerwony Tulipan, Raz Dwa Trzy, Paulina Bisztyga.
[...]Odwiedzi naszą scenę gość, który nie wstydzi się poezji. Mało tego, ta poezja w jego towarzystwie potrząśnie nami, wyciśnie jemu pot, a wielu z nas łzy. Teksty ma wprost z życia i z głębi trzewi. Własne, ale też uznanych poetów (Jonasza Kofty, Bolesława Leśmiana, Stanisława Grochowiaka, Tadeusza Nowaka), których wiersze brzmią w jego ustach, jakby były specjalnie pisane dla niego. Interpretacje proponuje przejmujące, a jego gitara nad podziw czaruje dźwięki. Celnie i rzetelnie[...]

napisał o muzyku Tomasz Drachal

Recital zespołu Kwartet ProForma - w programie piosenki z programu poetyckiego J. Kaczmarskiego "Między nami" oraz utwory z autorskiej płyty " Na końcu świta"

Kwartet ProForma

Koncert Galowy - Gwiazda V edycji - Raz Dwa Trzy

Raz Dwa Trzy

Wykład dra.hab. Dariusza Trześniowskiego prof.nadzw. "Między bardem a trubadurem. Jacek Kaczmarski intymnie"

Dariusz Trześniowski

Dariusz Trześniowski (ur. 1961), literaturoznawca, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny, dziekan Wydziału Filologiczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego
w Radomiu. Ukończył filologię polską na UMCS w Lublinie, z którym był związany przez 25 lat pracy. Wykładał na uniwersytetach w Nancy (Francja), Fryburgu (Szwajcaria), Zagrzebiu (Chorwacja), Bańskiej Bystrzycy (Słowacja). Jego zainteresowania badawcze oscylują wokół topiki biblijnej i mitologicznej w literaturze i kulturze, gender studies, psychoanalizy, interferencji literatura – sztuki wizualne. Jest autorem i współautorem książek, m.in.: W stronę człowieka. „Biblia” w literaturze polskiej,1 Peregrynacje do źródeł. Twórczość pisarzy Lubelszczyzny (2006, 2010, 2012), Studia postkolonialne nad kulturą i literaturą polską (2010), Leśmian nowoczesny
i ponowoczesny (2012), Stanisław Brzozowski. Powroty (2013). Podręcznik do języka polskiego dla szkół średnich Zrozumieć tekst – zrozumieć człowieka (Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, od 2011), którego jest współtwórcą, znajduje się na czele podręcznikowego rankingu.
Na „Metamorfozach sentymentalnych” 2016 zaprezentuje wykład Między bardem a trubadurem. Jacek Kaczmarski intymnie. Rzecz będzie dotyczyła pewnego rodzaju zakleszczenia poety w roli barda: na skutek okoliczności politycznych, oczekiwań publiczności, świadomych wyborów. Warto jednak zwrócić uwagę, że pozwalał on sobie niekiedy na wyrażanie osobistych przeżyć, doświadczeń, prywatnych emocji. Zdarzało mu się wchodzić w rolę trubadura, śpiewającego
o doświadczeniu miłości, choć wciąż ukrytej pod maską kultury. Wykład będzie próbą dekonstrukcji lirycznego głosu poety.

Spotkanie autorskie z Kazikiem Staszewskim

Kazikiem Staszewski

foto: Anna Wójtowicz

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie z okazji wydanego niedawno tomiku wierszy Samotni ludzie, wiersze i piosenki Stanisława Staszewskiego. Znalazły się w nim utwory, zarówno te wcześniej publikowane, śpiewane jako piosenki (choć tutaj w wersji poprawionej – zgodnej z rękopisami Autora), jak i te nigdzie dotąd niepublikowane, rękopisy i maszynopisy ze zbiorów rodzinnych Kazika Staszewskiego. Tomik liczy ok. 90 utworów – od krótkich form poetyckich (limeryki, fraszki) po dłuższe, kilkustronicowe wiersze oraz teksty piosenek.

Będziecie Państwo mieli możliwość spotkania się z pomysłodawcą i redaktorem tomiku - Przemysławem Lembiczem (liderem Kwartetu ProForma), Kazikiem Staszewskim (synem Stanisława Staszewskiego, liderem m.in. zespołu Kult), a także dr. Krzysztofem Gajdą z poznańskiej polonistyki, który użyczył swej wiedzy i literaturoznawczego warsztatu.