Goście IV Edycji:

Bartosz Rejmak

Bartosz Rejmak - artysta grafik, absolwent Wydziału Grafiki warszawskiej ASP.
  Plakatem zainteresował się jeszcze w latach 90-tych, podczas wędrówek z trupą teatralną teatru "JA-sny" ACK UMCS. Brał wtedy udział w Warsztatach Filozoficznych, pod opieką Profesor Jadwigi Mizińskiej. W okresie młodzieńczym, próbował swoich sił w malarstwie. Jego ówczesna fascynacja Don Kichotem, zaowocowała powstaniem w 1999 roku kilku płócien, związanych z tematyką błędnych rycerzy. Jedno z nich możecie Państwo zobaczyć na naszej wystawie. W Pracowni Plakatu i Grafiki Wydawniczej warszawskiej ASP rozwijał się pod kierunkiem Profesora Lecha Majewskiego. Tam doskonalił warsztat i zrozumienie języka wizualnego. Obecnie mieszka w Sanoku, który jest dla niego miejscem, w którym może swobodnie poszukiwać nowych inspiracji i form wyrazu.
  Wystawa, którą Państwu prezentujemy, jest zbiorem 20 plakatów Bartosza powstałych w okresie 2013-2015 w Pracowni Grafiki Artystycznej Manufaktura Sanok.Krzysztof Gajda

   Krzysztof Gajda (ur. 1972), adiunkt w Pracowni Badań Literatury i Kultury Niezależnej Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracę doktorską oraz wiele innych publikacji poświęcił twórczości Jacka Kaczmarskiego. Od lat zajmuje się piosenką, literaturą, kulturą popularną. Jest autorem książek: "Poza państwowym monopolem - Jan Krzysztof Kelus" (1998), "Jacek Kaczmarski w świecie tekstów" (2003, 2013) "To moja droga. Biografia Jacka Kaczmarskiego" (2009, 2014) oraz wspólnie z Krzysztofem Grabażem Grabowskim "Gościu. Auto-bio-Grabaż" (2010).
   Krzysztof Gajda zasiada wśród Jurorów "Metamorfoz", jako jeden z najwyżej cenionych w Polsce znawców twórczości Jacka Kaczmarskiego. Jego wykłady pozbawione są akademickiej sztywności , cechuje je lekkość języka i perfekcja w doborze oraz opracowaniu prezentowanego materiału.
   Na "Metamorfozach" 2015, zaprezentuje wykład "Dzwonię do Ciebie ze snu... Oniryzm w piosence". Jego tematem przewodnim będzie motyw snu w tekstach polskich piosenek ostatnich dziesięcioleci. Jak autorzy traktują konwencję marzenia sennego? Skąd bierze się jej nieustająca żywotność? Co mówią nam "piosenkowe sny" o świecie realnym? To pytania, na które poszukamy odpowiedzi. Serdecznie zapraszamy na tę formę multimedialnej naukowej prezentacji.Renata PrzemykPiotr SelimTrio Łódzko-ChojnowskieMichał Wilgocki i Judyta Gąsior

   Michał Wilgocki i Judyta Gąsior - w tej chwili oboje z Warszawy. Poznali się we Wrocławiu. Na scenie razem od czterech lat, poza sceną - od pięciu. Michał jest dziennikarzem i fanatycznym kibicem żużlowym.Judyta skończyła Akademię Muzyczną w klasie wiolonczeli i kiedy musi z nią wsiąść do autobusu, bardzo żałuje, że nie jest to np. flet poprzeczny. Zaczęli grać ze sobą w kwietniu 2011 roku. Michał już wcześniej próbował wykonywać utwory Kaczmarskiego. Judyta szybko załapała bakcyla, choć na początku twierdziła, że "ten Kaczmarski to wszystkie piosenki pisze na jedno kopyto".
   Michał i Judyta mają na koncie liczne koncerty oraz nagrody i wyróżnienia m.in. na "Metamorfozach Sentymentalnych", "Poetyckiej stajni", są także zwycięzcami bydgoskiego festiwalu "Źródło wciąż bije". Wcześniej Michał z grupą Triada Poetica był także nagradzany np. na bydgoskim "Festiwalu z Nutą Wolności" oraz kołobrzeskiej Nadziei.Bez ich koncertów trudno byłoby sobie dzisiaj wyobrazić spotkania miłośników twórczości Jacka Kaczmarskiego, które cyklicznie odbywają się w różnych zakątkach Polski.Zapraszamy Państwa do wczucia się w tę niezwykłą atmosferę, jaka panuje wśród tzw."kaczmarofili".
   Na tegorocznych "Metamorfozach" Artyści zaprezentują program pt. "Pieśni o śnie". Wystąpi z nimi skrzypaczka Magdalena Gąsior.


Design by P